Doğru İletişim Kurmanın Müşteri İlişkilerine Etkisi

Satış odaklı işletmeler başta olmak üzere tüm işletmeler için müşteri olan iletişim düşünüldüğünden de önemli bir konudur. Aldığı hizmet ya da üründen mutlu olan bir müşteri, bir sonraki satışa çok daha yakındır. Bu sebeple de müşteri ile doğru ve sağlıklı bir iletişim kurabilmek, işletmeler için öncelikli bir konudur. Satış rakamlarında düzenli bir artış olabilmesi için müşteri ile doğru iletişim kurulmalıdır.

Müşteri ile Doğru İletişim Kurabilmenin Yolları

Her bir müşterinin düzenli olarak işletmenizi tercih etmesi ve müşterilerinizin sunduğunuz hizmet ya da ürünlerden yüksek oranda memnun kalabilmesi son derece önemli bir konudur. Bütün bunların sağlanabilmesi, müşterileriniz ile kurduğunuz doğru iletişim yolları ile gerçekleşir. Müşteri ile doğru iletişim kurmanın yolları ise şu şekildedir;

  • Müşterileriniz ile düzenli olarak iletişime geçmek, kendilerinin değerli ve önemli hissetmelerini sağlamaktadır. Yapılan çok sayıda araştırmaya göre, bir müşterinin bir markaya güvenebilmesi için o markayı en az 7 kere görmüş olması gerekiyor. Bu bilgiler ışığında, yüz yüze olmasa da mail veya telefonla muhakkak müşterilerinizle iletişim kurmanız gerekiyor.
  • Sabit müşterilerinize düzenli olarak satış ile ilgili bilgiler verip aramalar yapmayın. Onlara özel kampanyalar ya da ayrıcalıklar sunarak kendinizi sık sık hatırlatın fakat asıl amacınızın satış olduğunu belli etmeyin. Böylelikle markanız ile müşteri arasında bir samimi bağ oluşacaktır ve müşteriler bu bağı kurdukları markalardan kolay kolay vazgeçmezler.
  • Müşterilerinizin sunmuş olduğunuz ürün ya da hizmetiniz ile ilgili herhangi bir sorun yaşamalarında her zaman onlara destek vermeye çalışın. Özellikle satış sonrası destek konusunda müşterilerine tam hizmet veren markalar, müşteriler tarafından çok daha fazla tercih edilirler.

Yukarıda yer alan doğru müşteri ilişkileri yolları, en genel ifadelere dayanmaktadır. Bu yollar, markanız stratejilerine göre genişletilebilir. Bu noktada müşterileriniz ile sürekli iletişimde kalmak, onların alışveriş alışkanlıklarını incelemek ve sürekli olarak analiz yapmak oldukça önemlidir. Böylelikle sadık müşterilere sahip olurken, zaman içerisinde potansiyel müşterilere ulaşma gücünüz de git gide artacaktır.

müşteri takip