Hakkımızda

 BARKOSOFT Kimdir?

 
BARKOSOFT Barkod ve Bilişim Teknolojileri Yazılım San. Tic. Ltd. Şti, 1996 yılında Otomatik Tanıma Veri Toplama (OT/VT) Teknolojilerini kullanarak barkodlu çözümler ve mobil uygulamalar üretebilmek amacı ile Mersin’de kurulmuş bir bilişim firmasıdır. Adından da anlaşılacağı gibi Barkod ve Software(yazılım) kelimelerinin birleşmesinden(Barko-Soft) türetilmiştir. İlk kuruluş adı AKDENİZPORCAN olan BARKOSOFT, 1996-2004 yılları arasında Porcan Bilişim Holding’in bir iştiraki şirketi olarak faaliyetlerini sürdürmüştür.
 
Geçen yıllarla beraber kimlik değiştiren BARKOSOFT, öncelikle kendi bölgesinde lider konuma gelerek, ardından da bölgesel firma kimliğinden çıkıp tüm Türkiye’ye hizmet vermeye başlamıştır.
 
Bugün; Mersinde faaliyetlerini sürdüren BARKOSOFT, Özellikle “Mobil Satış Sistemleri, Personel devam Kontrol Sistemleri, Ambar-Depo Yönetim Sistemleri ve Üretim Takip Sistemleri” uygulamalarında büyük projelere imza atmıştır.
 
BARKOSOFT çözümlerini 3 başlık altında toplayarak bu alanlarda uzmanlaşma ve yoğunlaşma kararı almıştır.
 
Bunlar;
 • MOBİL SATIŞ DAĞITIM ÇÖZÜMLERİ
 • AMBAR-DEPO YÖNETİM ÇÖZÜMLERİ
 • ÜRETİM TAKİP SİSTEMLERİ’ dir.
 
BARKOSOFT, Tedarik Zincirinin sürekliliğinde önemli bir yer tutan (Ambar-Depo Yönetimi, Dağıtım Yönetimi, Üretim Yönetimi vs.) projeleri üzerinde yoğun olarak çalışmakta ve komple çözümler geliştirmektedir.
 
 
BARKOSOFT bu alandaki geniş deneyimlerini Mobil Bilişim Teknolojileri ve OT/VT dünyasındaki bilgileri ile harmanlayarak yaşayan projelere imza atmaktadır.
 
VİZYON
 
“Bilişim Teknolojilerini kullanmada ve yazılım geliştirmede Türkiye’nin dünya standartlarında faaliyet gösteren öncü ve lider şirketi olmak.”
 
 
MİSYON
 
“Çağdaş çözümlere gereksinim duyan şirketlere, uzun yıllara dayanan tecrübemizle, bilişim teknolojilerini kullanarak, en iyi bildiğimiz konuda çözümler üretmek ve işletmelere yönelik katma değer sağlayan donanım ve yazılım çözümlerini sunarak müşterilerimizin başarılarında pay sahibi olmaktır.” 
 
BARKOSOFT’un Tarihçesi
 
BARKOSOFT Barkod ve Bilişim Teknolojileri Yazılım San. Tic. Ltd. Şti, 1996 yılında Porcan Holdingin ortağı ve genel müdürü olan Barbaros ABA ve S.Kayhan ELİTAŞ tarafından AKDENİZPORCAN Bilgisayar Sistemleri adı ile Mersin’de kurulmuştur.
 
Porcan AŞ, 1985 yılında, Türkiye’nin Otomatik Tanıma Veri Toplama (OT/VT) ve barkod sistemleri konusunda kurulan ilk bilgisayar firmasıdır. Firmanın ortakları S.Kayhan ELİTAŞ’a Mersin’de bir bölge temsilciliği kurma izni vermiş ve firmanın adı da bu nedenle AKDENİZPORCAN olarak belirlenmiştir. AKDENİZPORCAN       “3 kişi” lik bir kadro ile  işe başlamıştır.
 
AKDENİZPORCAN daha sonradan holdingleşen Porcan Bilişim Holding’in bölgesel faaliyetlerini sürdürmüş, bu kapsamda Akdeniz bölgesinin birçok sanayi kuruluşunda barkodlu ambar izleme, üretim izleme, personel kontrolü, etiketleme sistemleri gibi projeler gerçekleştirmiştir.
 
Bu firmalar arasında Çukurova Tekstil ile birlikte bölgemizin dev kuruluşları Bossa I,II, III, IV, V, ŞİŞECAM Şirketler Gurubu, SASA, MENSA, MARSA, KONUKOĞLU Şirketler Gurubu, Merinos Halıcılık vb şirketlere hizmet verebilmiş olmaktan mutluluk duyduğumuz müşteriler arasındadır.
 
AKDENİZPORCAN Otomatik Tanıma Veri Toplama (OT/VT) sektörünün bir başka dalı olan mobil bilgisayarlarla saha da satış ve dağıtım uygulamalarına Janus markalı dos tabanlı cihazlarla başlamıştır. Dos tabanlı olarak geliştirilen bu yazılım Türkiye’de birçok firmada hizmet vermiştir.
 
AKDENİZPORCAN, ikinci ortağı durumundaki Porcan Bilişim Holding’in 2000 yılında Yunanistan menşeili bir bilişim şirketi olan Datamedia Corp. İle yabancı ortaklık kurması sonrasında 3 yıllık bir yabancı ortaklık tecrübesi yaşamış, 2003 yılı sonunda ortağı olan Porcan Holding AŞ ile ortaklık ilişkisini sona erdirmiş ve şirketin tüm hisseleri kurucu ortak S.Kayhan ELİTAŞ ve Cem SUCU tarafından geri satın alınmıştır.
 
Bu gelişmelerle birlikte 2005 Yılının Şubat ayı başından itibaren AKDENİZPORCAN isim değiştirmiş, bu yeni dönemi, yeni global bakış açısını ve yeni açılımlarını yansıtan yeni ismi “BARKOSOFT Barkod ve Bilişim Teknolojileri Yazılım San. Tic. Ltd. Şti” adını almıştır. 
 
2009 yılına gelindiğinde 13 yıllık başarı öyküsünü Mersin merkezde devam ettirmektedir.
 
 
BARKOSOFT’un Kalite İlkeleri
 
 • Paket Çözümler: BARKOSOFT, yazılımlarında gerçek “Paket Uygulama” felsefesi ile çalışmaktadır. Sektörümüz için uygulanması çok zor olan bu yaklaşım BARKOSOFT’ un yıllara dayanan birikimi, yüzlerce proje deneyimi ve esnek tasarlanan paket alt-yapıları ile hayata geçirilmiştir. Bunun anlamı şudur: BARKOSOFT’ tan alınan bir proje insanlara bağlı değildir; paket mantığı ile ekipler tarafından yazılır, düzenli versiyonlar yayınlanarak güncellenir. Tüm bu ürünler sürekli yaşar ve gelişir. Bir kullanıcı BARKOSOFT’ un bir paket çözümünü aldığında, aynı zamanda yüzlerce müşteri ve projenin deneyim ve birikimlerini de satın almış olur.
 
 • Anahtar Teslimi Çözüm: BARKOSOFT, sektörel uzmanlaşmaya odaklanmış ve Anahtar teslimi çözüm felsefesi ile çalışan bir sistem entegratörü’ dür.  Bir projede satın alınacak mobil bilgisayarlardan araç yazıcılarına, barkod etiketlerinden uygulama yazılımlarına, kuruluş/eğitim/proje yönetimi hizmetlerinden personel seçimine kadar tüm donanım, yazılım ve hizmetler BARKOSOFT’ dan tedarik edilebilir.
 
 • Proje Yaklaşımı: BARKOSOFT, bir projenin kurulması ve eğitimi ile o projenin bitmediğin bilir. Önemli olan bir projeyi çalışır hale getirmek değil, onu yaşatmaktır. Bu yüzden müşterilerimizin Proje sonrası desteğini çok önemsemekteyiz. Müşterimiz Türkiye’nin neresinde olursa olsun uzaktan bağlantı yöntemiyle 7/24 saat destek vermektedir.
 
 • Kalitemiz: Ürün ve hizmetlerimiz, müşterilerimizin işletmelerinde kalite ve verimlilik artışı sağlamaya odaklanmıştır. İşletmelerin daha üretken, daha karlı olabilmesi için gerekli bilişim araç, gereç ve hizmetlerini müşterilerimize sunarız.
 
 • AR-GE ve Teknoloji: BARKOSOFT olarak 1996 yılından bu yana mobil teknolojiler üzerine çalışmaktayız. Bu bağlamda değişen teknoloji platformlarına uyum sağlamak için kaynaklarımızın en büyük bölümünü araştırma ve geliştirmeye ayırmaktayız. BARKOSOFT Olarak etkin araştırma ve geliştirmenin, günümüzün hızlı değişen ortamında rekabetçi olabilmenin temel bileşeni olduğuna inanırız. Yazılım teknolojileri açısından da bakıldığında  durum aynıdır. Tüm ürünler Microsoft Visual Studio .Net mimarisi altında dünya yazılım standartlarının en üst seviyelerindeki genel prensiplere uygun olarak kodlanmaktadır.  Barkosoft Microsoft’un BizSpark üyesidir.
 
 • Müşteri Memnuniyeti: BARKOSOFT, 1996 yılından bu yana müşterilerin ellerindeki paketlere uygun olacak şekilde özel projeler geliştirmektedir. Tüm birimler “koşulsuz müşteri memnuniyeti”, “hızlı geri-dönüş” ve “uygulamanın sürekliliği” felsefelerine bağlı olarak çalışır.
 
 • İnsan Kaynakları: BARKOSOFT’ ta personel değişim hızı (turn-over) çok düşüktür. Bugün firmanın kuruluşundan bu yana şirkette çalışan birçok arkadaşımız halen bizimledir. BARKOSOFT’ ta coşkulu ve özverili bir ekip ruhu vardır. Her BARKOSOFT çalışanı müşterilerimizin bizim için ne ifade ettiğini iyi bilir ve ona göre davranır. Kendini müşteri odaklı bir çözüm firması olarak tanımlayan BARKOSOFT; Eğitilmiş, deneyimli ve katılımcı işgücü birikimini en önemli varlık olarak görür.
 
 • Uzmanlaşma: BARKOSOFT özellikle üç konuda uzmanlaşmıştır.

Bunlar:

*  Mobil Satış-Dağıtım Sistemleri
* Ambar-Depo Yönetim Sistemleri
* Üretim Takip Sistemleri’dir.
BARKOSOFT’tan bir uygulamanın satın alımı sadece yazılım ve donanımların alımı anlamına gelmez. BARKOSOFT’tan esas alınan danışmanlık, proje yönetimi, sektörel deneyim, sistem analizleridir.
 
 • Teknik Destek: BARKOSOFT; komple bir IT çözümünün olmazsa olmaz parçasının, yaygın ve hızlı destek olduğunu çok iyi bilir. Bu nedenle müşteri hizmetleri grubu; hem yazılım desteğinde hem teknik servisleri ile şirketlerin gerek yazılım gerek donanım destek ihtiyaçlarına acil çözümler üretir.