Farklı Sektörlerin Saha Satış Programından Beklentileri

Verimlilik, her işletmenin üzerinde durduğu en önemli kavramdır. Kârlılıktan satış oranını arttırmaya ve işletme içindeki motivasyona kadar akla gelebilecek hemen her konu ile yakından ilgili olan verimlilik, aslında bir kavramdan çok daha fazlasıdır. Satış odaklı işletmeler, satış sorumlusu personellerinin verimliliğini ve motivasyonunu arttırabilmek için çeşitli aksiyonlar içerisine girmektedir. Hemen her sektörde saha satış personelleri bulunmakta olup, bu personeller tarafından işlemlerin kayıt altına alınabilmesi için çeşitli materyaller kullanılmaktadır.

Perakende sektörü, ülkemizdeki firmalar baz alındığında en kapsamlı sektörlerden biridir. Bu sektörlerde hizmet veren firmalar için müşterilere ulaşmak ve müşteri bilgilerinin düzenli olarak kaydedilmesi son derece önemlidir. Saha satış programı ve sektör analizi yapıldığında, bu gibi programların en çok perakende sektöründe hizmet veren firmalar tarafından sıklıkla kullanıldığı görülmektedir.

Saha satış programı konusunda belki de en çok ihtiyaç duyan sektörlerden biri de finans sektörüdür. Çünkü bu sektörde hizmet veren firmaların, düşünülenden çok daha fazla verisi bulunmaktadır. Tüm bu verilerin sistematik bir şekilde sistemde tutulması ve gün sonunda ayrıntılı raporlar alınabilmesi, kaliteli bir saha satış programı ile yapılabilmektedir.

Saha Satış Programı

Toptan satış sektöründe hizmet veren firmalar için anlık stok durumunu öğrenme, hızlı stok hareketi ve bu gibi stok işlemleri oldukça sık bir şekilde yapılmaktadır. Sahadayken anlık olarak stok bilgilerine ulaşmak isteyen tüm firmalar ve saha satış personelleri, saha satış programları ile işlemlerini olabildiğince kolay bir şekilde yapabilmektedir.

Sahada en çok hizmet veren sektörlerden biri de sağlık sektörüdür. Binlerce kalem ürüne sahip olan bu sektördeki firmalar için ayrıntılı ürün bilgisi, haritadan canlı plasiyer kontrolü ve plasiyerin sahadayken anlık olarak stokları kontrol edebilmesi oldukça önemlidir. Bu nedenle saha satış programı ve sektör ilişkisi göz önünde bulunduğunda, sağlık sektörünün saha satış programlarını kullanma oranı oldukça fazla olduğu görülmektedir.

Her sektörün saha satış programından beklentisi çok daha spesifik olsa da, hepsinin ortak yönü işlemlerin kolaylaşması ve hız kazanmasıdır. Bu durumu karşılayabilmek için etkin ve kaliteli bir saha satış programı kullanmanız oldukça önemlidir.

saha satış programı