OtoRoute Mobil Satış Sistemi Size Göre Mi?

Yaşadığınız Problemler
OtoRoute olarak siz kullanıcılarımızın saha satışta sıklıkla karşılaştığı sorunlara çözüm üretmeye devam ediyoruz. Sunduğumuz çözümleri okuyabilmek için sorunların üzerine tıklamanız yeterlidir.

Gelişen teknoloji karşısında, kalem kâğıtla satış yapmak veya sipariş almak firmamın itibarına yakışmıyor. Bunun için iyi bir sisteme ihtiyacım var. İşletmeme katkı sağlamalı, sorunsuz olmalıdır. Asıl işim olan satışı bırakıp sistemin sorunlarıyla boğuşmamalıyım. Yatırımı bir kere yapmalı sürekli masraf etmemeliyim. Kendini kanıtlamış ve oturmuş bir sistem olmalı. Tekrar başka bir arayışa girmemeliyim.

BARKOSOFT; müşterilerine daha kapsamlı çözümler üretebilmek amacı ile IT donanımları konusunda da kendi alanının en yetkin firmaları ile iş ortaklığı kurmayı ilke edinmiştir. BARKOSOFT çözümlerinde dünyada lider konumda olan üreticilerin; Toshiba-TEC, INTERMEC, ZEBRA, PSION TEKLOGIX, SYMBOL, HP, DOLPHIN, MOBILE COMPIA, CASIO gibi donanımlarını kullanmakta ve bu ürünlerin teknik desteğini de kendisi vermektedir.Yazılım teknolojileri açısından da bakıldığında  durum aynıdır. Tüm ürünler Microsoft Visual Studio .Net mimarisi altında dünya yazılım standartlarının en üst seviyelerindeki genel prensiplere uygun olarak kodlanmaktadır.  Barkosoft Microsoft’un BizSpark üyesidir.OtoRoute Mobil Satış Sistemi bu teknoloji  ile yazılmış ve bu donanımlarla çalışmaktadır.

Mobil Satış Sistemim Ticari yazılımla tam entegre çalışmıyor. Cari, stok, fiyat, ıskonto tanımlayacağım zaman hem ticari yazılıma hem de Mobil Satış Sistemine tanımlama yapmak zorunda kalıyorum. Kullanıcılar çok zorluk çekiyor ve veriler arasında tutarsızlık oluyor. İki program arasında bilgiler uyuşmuyor.

Barkosoft Logo ‘nun ÇÖZÜM ORTAĞI’ dır.Böylece OtoRoute Mobil Satış Sistemi Logo’nun bütün programlarıyla tam entegre olarak çalışmaktadır.  Logo’nun veritabanı’na kenetlenip orada bulunan tüm tanımlamaları (Stok, Cari, Fiyatlar, Satış Koşulları, İndirim, Promosyon v.b) kendisine kaynak olarak aldığı için ayrıca başka bir yerde tanımlama yapılması gerekmez. Kullanıcının Logo programında yaptığı işlemler OtoRoute Mobil Satış Sistemine anında yansıyacaktır. Bu Mimariyle bilgiler tek bir yerde olduğu için veri bütünlüğü korunmakta ve veriler arasında tutarsızlık (bakiyeler farklı, sok miktarları farklı vb)  asla oluşmamaktadır. Kullanıcı yaptığı işlemler için iki taraflı bir uğraş vermemekte işlemler net olmaktadır. Size kalan bu rahatlığın tadını çıkarmaktır.

Mobil Satış Sistemim esnek ve parametrik olmalı. Her bir satış elemanı için ayrı ayrı kurallar ve yetkiler oluşturabilmem gerekiyor Ve İstediğim satış elemanına istediğim yetkiyi verebilmeliyim.

OtoRoute Mobil Satış Sistemi esnek ve parametrik yapısı sayesinde her bir satış elemanına ayrı ayrı tanımlama yapılabilmesini sağlamakta ve satış elemanlarının sahada farklı biçimlerde davranmasını sağlayabilmekteyiz.100’e yakın parametresi sayesinde satış elemanlarını istediğimiz gibi kontrol etme olanağı bulabilmekteyiz.

Satış elemanlarım yıllardır kağıt kaleme alışmış, teknolojiden uzak cep telefonunu bile kullanmada sıkıntı çeken insanlar Böyle bir sistemi kullanamazlar.

OtoRoute Mobil Satış Sisteminin ekranları akıcı ,sade ve basittir.  El terminali olmaksızın,kağıt kalemle yapılan müşteri ziyareti nasılsa el terminalide aynı davranır. Kağıt kalemle yapılan satış ve ziyaretlerde; Müşterinin kapısından içeri girilir,  yapılacak işlem doğrultusunda fatura,sipariş,tahsilat ve müşterinin isteği doğrultusunda mal indirilir veya sipariş alınır,belge düzenlenir, alacak/verecek  işlemleri bittikten sonra müşteriden çıkılırak ziyaret bitirilir.Otoroute Mobil satış sistemi bu adımları baz alarak geliştirildiği için, ekranlar bu akıcı yapı doğrultusunda İLERİ/GERİ düğmeleriyle satış elemanı yönlendirir. Menüsüz bir yapıya sahip olduğu için işlemler hızlı ve kafa karıştırıcı yapıdan uzaktır. Programın ENTER , ESC ve yön tuşları desteği ile kullanıcı ister kalem kullanır isterse tuşlarla işlemini yapabilir. Satış elemanlarının anlayacağı en basit şekilde tasarlanmıştır. Onların dilinde yazılmıştır. Ekranlarda çarpıcı temalar kullanılarak dikkatli olunması gereken bölgeler çarpıcı hale getrilmiştir.

Satış Elemanlarımın sahada neler yaptığını takip edemiyorum. Onları istediğim gibi kontrol edemiyorum. Satışlarım satış elemanımın inisiyatifine bağlı yürüyor.

OtoRoute Mobil Satış Sisteminde her bir satış elemanımız için ayrı ayrı yetkiler verebilirsiniz. Güvendiğimiz elemana yetki verebilir güvenmediğimiz elemana yetkilerini istediğimiz gibi sınırlayabiliriz.Bunun dışında OtoRoute Mobil satış Sistemi tüm satış elamalarımızı adım adım takip etmekte ve onları merkeze raporlamaktadır. Mesela Müşteriye hangi saatte uğradı, hangi saatte çıktı, orada ne kadar kaldı, yolda ne kadar zaman harcadı, satış yapamadıysa nedeni nedir? vb.

Mobil Satış Sistemim Türkçe karakterleri (ç,ğ,ı,ö,ü vb) desteklemiyor. Satış elemanlarım bir müşteriyi veya ürünü ararken bulamıyor veya bulmak için çok fazla vakit harcıyor. Mesela Şekeri ele alalım. Satış elemanım cihazda “Ş” harfi olmadığı için Ş ile başlayan hiçbir ürünü bulamıyor, Tüm listeyi tek tek taramak zorunda kalıyor.

OtoRoute Mobil satış Sistemi Çok geniş arama algoritmalarına sahiptir. Bir ürünü ararken hem türkçe karekterleri destekliyor hemde listenin solundan,sağından veya ortasından arama seçenekleri sunuyor. Solundan Seçeneği aktif ise yazdığımız karekerlerle başlayan herşeyi getrir. Eğer ortadan seçeneği aktif ise ortasında yazdığımız karekterleri içerenleri getirir. Eğer sağından seçeneği aktif ise sonu yazdığımız karekterlerle biten herşeyi getirecektir. Bunun sayesinde satış elemanlarımız istedikleri ürüne istedikleri şekilde ulaşabilmektedirler. Yeterki başından ortasından veya sonundan heryangi bir şey hatırlasınlar.

Satış elemanım için hatırlatıcı notlar veya emirler giremiyorum.

OtoRoute Mobil Satış Sistemi  Satış elamınınız için emirler hazırlamanızı sağlar. Satış elamanı müşteriye işlem yapmaya kalktığında ilgili emir çıkar ve satış elemanını yönlendirir.

Satış elemanlarımın Araç Kilometre takibini yapamıyorum.

Her bir satış elamanınızn günde kaç kilometre yaptığını hesaplar bunu istediğiniz bir tarih dilimi içinde raporlayabilirsiniz. Bu şekilde yapacağınız analize göre satış elamanınızın fazla yaptığı KM ‘nin hesabını sorabilirsiniz. Kontrol edildiğini anlayan satış elemanı yakıt tüketimine dikkat etmektedir.

Satış elemanım uğradığı müşteri hakkında yeterli bilgiye sahip olamıyor ve bundan dolayı bilgi edinmek için sürekli şirketi arıyor. Zaman kaybı ve telefon maliyeti oluşuyor.

Plasiyeriniz ziyaret ettiği müşteri hakkında geniş bir bilgiye anında ulaşmaktadır.Geçmişe ait yapılan işlemleri sırasıyla görebildiği için müşteriyi iyi sentezleyip doğru satış işlemini daha net yapabilmektedir. Müşteri ile yaşanması muhtemel anlaşmazlıkları daha işlemin başında bertaraf edebilmektedir. OtoRoute Mobil Satış Sisteminde Ziyaret edilen müşteri hakkında 3 ayrı bilgi verilmektedir.

1)Genel Bilgi : Müşterinin Kodu,Ünvanı,İlgili kişi, Adresi, Telefonu,Özel Kodu, Yetki Kodu,Vergi dairesi,vergi Numarası v.b. 

2) Finansal Bilgi:  Müşteri İskontosu, Önceki ziyaretlerden gelen Eski Bakiyesi, Yeniz ziyaretle oluşan Yeni borçu ,Son Bakiyesi, Risk Limiti V.b.

3) Geçmiş İşlemler  Bilgisi: Müşterinin geçmiş ziyaretlerde yapılmış olan işlemleri gösteren ve ekstre almaızı sağlayan bölümdür. İstersek bu ekstreyi yazıcıdan yazdırabilir müşterimizle mutabakatımızı anında sağlayabiliriz.

Satış elemanım müşteride yapmak istediği işlemi kolay bulamıyor ve menülerle boğuşuyor.

  Müşteri işlemleri ekranı ile Fatura,Irsaliye,Sipariş Tahsilat fişlerini oluşturabilirsiniz. Eğer satış yapamıyorsanız nedenini girebilir,müşterinin merkeze iletmek istesiği notlarını yazabilir,anket düzenleyebilir, kendinizin veya rakip ürünler için pazar araştırması yapabilirsiniz.

Ben Sahada her türlü fişi kesebilmekteyim benim Mobil satış sistemim bunların tümünü desteklemiyor.

 Otoroute Mobil Satış Sistemi ile 4 tür fatura,4 tür satış İrsaliyesi 4 tür Tahsilat 1 tür sipariş,3 tür bilgi toplama  ve 3 tür stok işlemi yapabilirsiniz.Bunlar  Toptan satış faturası, Perakande satış faturası, Topatan İade faturası, perakende iade faturası, Toptan satış irsaliyesi, Perakande satış irsaliyesi, Toptan İade irsaliyesi, perakende iade irsaliyesi,ister alınan sipariş fişi, nakit tahsilat, çek girişi, senet girişi ,kredi kartı tahsilatı, anket, bulunurluk, satamama nedeni , araç yüklemesi, araç boşaltması veya araçtan araca taransfer işlemini yapabilir bu doğrultuda fişini düzenleyebilirsiniz.

Satış elamanım barkod okutarak satış yaparken, her okutmada, okumanın doğru olup olmadığını kontrol etmek için ekrana bakmak zorunda kalıyorlar. Buda işleri yavaşlatıp sistemi kullanışsız hale getiriyor.

Bir Barkod okuyucu barkodu okuduktan sonra ses çıkartır. Bu ses okumanın başarılı olduğunu gösterir.  Ancak okunan her ürün, doğru ürün okunduğu veya araçta bu ürünün olup olmadığını bu ses belirlemez. Bu sesten sonra kullanıcı her seferinde ekranına bakmak  ve kontrol etmek zorunda kalır.  Otoroute Mobil Satış Sistemi  bu kontrolü işitsel olarak ‘ta satış elemanına sunar. Barkod okutulduktan sonra gerekli tüm kontrolleri program yaparak (okunan doğru ürün mü, miktar aşılmış mı v.b), eğer işlem başarılı ise onay sesi başarısız ise hata sesi ile kullanıcının hata yapmasını engeller.

Sabah erken saatte aracımın çıkması gerekiyor. Fakat araca mal yüklendikten sonra araç irsaliyelerini muhasebe departmanında oluşturup aracı çıkartmam zaman alıyor ve müşteri teslimatları gecikiyor. Üstelik muhasebe departmanında çalışan elemanlarda o saatlerde büroda olamıyorlar. Karmaşa yaşanıyor.

 Depocu veya yetkilendirilmiş herhangi bir eleman Araç yükleme ve araç boşaltma işlemlerini El terminali ile ürünler barkodlu ise barkod okutarak yapabilir, taşıma irsaliyesi vedönüş iade irsaliyesini araçtaki yazıcıdan yazdırabilir ve aracınızı hızlı bir şekilde ruta çıkartabilirsiniz.

Sahadan oluşturduğum her fişi özelleştirebilmem gerekiyor.

Sahada oluşturacağınız her bir fiş için ayrı ayrı başlık ve detay bilgisi girebilirsiniz. Başlık bilgisinde fiş hakkında özel kod,ticari işlem gurubu,sevk tarihi,sevk adresi,ödeme planı seçebilir açıklama girebilirsiniz. Seçeceğim ödeme planı doğrultusunda ürün fiyatlarının değişmesini sağlayabilirsiniz.

Sahada iken; bir ürün hakkında yeterli bilgiyi alamıyorum. Öyle bir ekran olmalı ki ürün hakkında istediğim her türlü bilgiye ulaşabilmeliyim.

OtoRoute Mobil Satış Sisteminde bir ürünü seçtiğinizde o ürünle ilgili sahada ihtiyaç duyacağınız her türlü bilgi anında karşınıza gelir. Ürünü seçtiğinizde mekezde belirlenen fiyat stratejisine uygun olarak ürünün Liste Fiyatı , Müşteri Gurubuna Özel Fiyatı veya Müşteriye Özel Fiyatı aktif olur. Ayrıca diğer birimlere çevrilebilen fiyatlar listelenir. Fiyatları hem KDV Dahil,hem KDV Hariç olarak görebilirsiniz.Bir ürüne aynı kategoride birden fazla fiyat tanımlayabilir elemanın seçimine sunabilrsiniz.Fiyatı kilitleyebilir,açabilir veya bir limit kontolünde değiştrilemesine müsade edebilirsiniz.Elemana satır iskontosu ekleme yetkisi verebilriniz.Sistem ürün miktar kontrolü paramatresini açarak araçta kalan miktardan daha fazla satış yapılmasını engeleyebilrsiniz.GPRS desteği sayesinde seçilen ürün ile ilgili merkezdeki durumu sorgulayabilir, gerçek miktar,ürünün şu andaki fiyatı bilgilerinde anında ulaşabilirsiniz.Depozitolu ürünlerde kap kontrolü yapabilrsiniz.  Küsaratlı ekleme,çıkartma vb. işlemleri ekrandaki özel hesap makinesi yardımıyla hızlı ve doğru bir şekilde yapabilirsiniz.

Bir müşterimden tek bir fişte Nakit tahsilâtı, Çek girişi, Senet Girişi ve Kredi kartı Tahsilâtı yapabilmeliyim.

 Tahsilat modülü ile nakit,çek,senet,pos tiplerinde tahsilat girebilir ,birden fazla tahsilatınızı tek fişte yazdırabilirsiniz.

İstediğim gibi Satış Rotası oluşturamıyorum.

 Her bir satış elanınız için ayrı ayrı satış rotaları düzenleyebilirsiniz. Bir müşterşiye ne kadar sıklıkla uğranacağını ve hangi gün(ler) uğranacağını belirleyebilir bu doğrulruda Satış rotaları düzenleyebilirsiniz.

Merkezden istediğim cariye, istediğim ürünü istediğim fiyattan tanımlayamıyorum.

Otoroute Mobil satış Sisteminde çok esnek fiyatlandırma yapılabilmektedir.

  • Bir müşteriye direk fiyat belirleyebiliriz
  • Bir müşteri gurubuna direk fiyat belirleyebiliriz mesela özel kodu “A” olanlara
  • Her satış elamanı için ayrı ayrı fiyat listeleri hazırlayabiliriz
  • Bir ürün için birden fazla satış fiyatı oluşrurabiliriz
  • Ödeme şekline göre satış fiyatları oluşturabiliriz. Mesela a ürünü için peşin ödemede 5 TL ,30 gün ödemede 6 TL, 60 gün ödemede 7 TL ,v.b.

Oluşturulan bu fiyatlara satış elemanının müdahale  yetkisi 3 türlü olabilmektedir.

1)Değişriebilir: İstediği gibi değiştirebilir

2)Limitli: Belirlenen limitler arasında değiştirebilir

3)Değiştiremez: Müdahale edemez merkezden ne belirlenmişse o fiyattan satmak zorundadır.

Merkezden tanımlamış olduğum kampanyalarım otomatik olarak uygulanmıyor.

Merkezde tanımlayacağınız  kampanyalara satış elemanınınızın müdahale şeklini belirleyebilirsiniz. İsterseniz tam yetki verebilir isterseniz yetkilerini kıstlayabilirsiniz. Merkezden istediğiniz biçimde kampanya tanımı yapabilirsiniz. OtoRoute Mobil satış Sistemi Logo da tanımını yapacağınız tüm kampanyaları desteklemektedir. Kampanya Tanımı için Logo Dökümanlarına Bakınız. Buarada anlatılamayacak geniş ve esnek bir konudur. Uygulayabileceklerinizden birkaçı  promosyonlar,satır(ürüne) ıskontoları,ödeme planına bağlı ıskontolar, plasiyer inisiyatif ıskontoları, fiş altı genel ıskontolar (hem yüzde, hem de direk tutar olarak verilebilmektedir).

Müşterilerin Riskini yeterince analiz edemiyoruz. İşlemler bazında risk limitleri belirleyemiyioruz.

Cari hesabın riski, ödenmemiş borcu olarak tanımlanabilir; cari hesabın ödenmemiş borcuna karşılık alınan bir çeşit önlem işlemidir. Risk kontrolü bir firmanın satış ve satın alma departmanlarında yoğun olarak yapılan bir işlemdir. Günümüz koşullarında firmalar cari hesaplarla ilişkilerini düzenlerken sadece cari hesap bakiyelerine bakarak karar verememektedir. Otoroute Mobil satış Sisteminde Risk Analizi müşterilerin bakiyeleri yanında alınan sipariş toplamlarına ve henüz faturalanmamış, daha sonra faturalanabilecek irsaliyelerin toplamlarına da bakmakta, buna göre analiz yapmaktadır.

Depozitolu ürünlerimi İstediğim gibi takip edemiyorum

Satılan ürün depozitolu ürün ise müşteriye verilen ve alınan depozitoları takip edilebilirsiniz.

Zaman zaman anket hazırlayıp müşterilerin nabzını tutmak istiyorum.

Dinamik Anket düzenleyebilirsiniz. Düzenlediğiniz anketteki soruları ve müşterinizin cevaplandırmasını isteyebilir ve elemanlarınızın bu soruları müşteri ziyareti başladığı zaman mutlaka girmelerini zorunlu hale getirebilirsiniz.

Stratejik bir karar vermem gerekiyor ama piyasada durum ne bilmiyorum.

Stratejik bir kara verme aşamasında , piyasada hem kendi ürününüzü hemde rakiplerinizin ürünlerini miktar ve fiyat olarak araştırabilirsiniz.Bu sonuçları Otoroute Mobil Satış Sistemine kayıt edebilir merkezde raporlayabilirsiniz.

Satış elemanlarım merkez ile bilgi alışverişi yapamıyor. Bu nedenle gün içerisinde fiyatlar değişiyor fakat haberi olmuyor veya stokta olmayan mal için sipariş alıp beni müşteriye karşı zor durumda bırakıyor. Topladığı bilgileri merkeze gelmeden göremiyoruz ve hazırlığa başlayamıyoruz. İşler aksıyor.

Müşterinin güncel bakiyesini , merkezde kalan en son stok miktarlarını, ürünlerin güncel fiyatlarını GPRS aracılığı ile merkezden (LOGO’dan) anında sorgulayabilirsiniz. * Sahada oluşturduğunuz fişleri(Fatura,Sipariş,Irsaliye,Tahsilat vb.) merkeze tek tek veya toplu olarak istediğiniz anda gönderebilirsiniz.

Satış elemanlarım ziyaretlerini bitirip merkeze döndüklerinde merkezde hesaplaşmalarımız çok uzun sürüyor. Bu nedenle hem muhasebe departmanı hem de satış elemanlarım akşam evlerine çok geç saatlerde dönebiliyor. Yeterince dinlenemiyor ve ertesi güne yorgun başladıkları için sorunlar oluşuyor, performansları düşüyor.

 Plasiyer merkeze geldiği zaman, saha ziyaretlerinin özeti olan toplam  satış,sipariş,tahsilat ve iadelerin bir özeti olan PLASİYER DÖNÜŞ RAPORU’nun çıktısını alıp hesaplaşmayı birkaç dakika içerisinde yapabilir.

Satış ile ilgili doyurucu ve net raporlar göremiyorum.Buna bağlı olarak mal alım miktarlarımı zamanında belirleyemiyorum,en iyi ve kötüyü bilemiyor doğru yere kanalize olamıyorum. Müşteri ve ürünlerimi sentezleyemiyorum.

Plasiyer sahada iken istediği anda satış, sipariş, araçtaki mal durumu, tahsilat vs. raporlarını görüntüleyebilir. Merkezde Toplanan Bilgilerlegeniş bir rapor portföyü bulunmaktadır.Bunlar ;

Listeler :Müşteri ListesiMalzeme ListesiMalzeme Fiyat Listesi

Mobil Fişler :Alınan SiparişlerSatış FaturalarıSatış İrsaliyelerTahsilat FişleriAraç Yükleme/Boşaltma FişleriZiyaret ListesiBulunurluk ListesiAnket CevaplarıMüşteri Notları

Analizler:Ürün Satış/Dönüş Miktarları,Hesap Kapatma RaporuMüşteri > Sipariş,Satış,Tahsilat ToplamlarıPlasiyer > Sipariş,Satış,Tahsilat ToplamlarıMalzeme Fiyat Ortalaması RaporuMalzeme Sipariş,Satış Miktarları RaporuMalzeme > Müşteri DağılımıMalzemenin Sipariş Alındığı MüşterilerMalzemenin Satın Alındığı MüşterilerMüşteri > Malzeme DağılımıMüşteri Sipariş EkstresiMüşteri Satış EkstresiPlasiyer Sipariş,Satış Miktar ToplamlarıEn Çok Satılan