Sahada Risk Takibi Nedir? Nasıl Yapılır?

Her işletmenin kendine has bir satış politikası ve fiyat stratejisi vardır. Bu strateji ve politikalar, işletmelerin hem şimdiki hem de gelecekteki varlığını koruyabilmek için düşünüldüğünden çok daha önemlidir. İşletmeler, yaşanabilecek maddi engeller ya da tehlikelerle karşılaşmamak için farklı önlemler almayı tercih ederler. Müşteri risk limitlerinin belirlenmesi de, bu önemlerden en mühimidir. Müşteri risk limiti, müşteri ile işletme arasında gerçekleşen ticari işlemlerde herhangi bir maddi sıkıntı yaşanmaması için belirlenen bir limitidir. Özellikle de sahada risk takibi yapabilmek, saha satış elemanları ve şirket yetkilileri açısından son derece önemlidir.

Sahada Risk Takibi Nasıl Olmalıdır?

Bir işletmenin nakit akışı, o işletmenin ticari varlığını ve gücünü etkileyen önemli faktörlerden biridir. Nakit akışının sağlanabilmesi için yapılan ticari alışverişlerdeki tahsilatların sorunsuz bir şekilde alınabilmesi gerekir. Günümüz koşullarında yapılan alışverişlerde peşin ya da kısa vadeli ödemeleri alabilmek oldukça güçleşmiştir. Uzun vadeli ödemelerde ise herhangi bir sorun yaşanmaması adına müşteri risk limitleri belirlenmektedir. Müşteriden gelen siparişler doğrultusunda bu risk limitleri esnetilebilir ya da aksine risk kontrolünün sağlanmaması durumunda siparişler teslim edilmeyebilir.

Risk takibi yapmak, düşünüldüğünden çok daha önemli bir süreçtir. Bu sürecin kontrol altında tutulması ve bu konudaki prosedürlere hâkim olunması gerekmektedir. Müşteriler için belirlenen risk limitleri her zaman güncellenmelidir. Bu güncellemeler ise yapılan alışverişler, tahsilatlar ve ödemelere olan sadakat doğrultusunda değiştirilmelidir. Bunun için düzenli olarak raporlar tutulmalı ve etkin bir şekilde analiz edilmelidir. Tüm bu veri toplama, analiz ve raporlama işlemleri özellikle saha satış hizmeti veren firmalar için oldukça önemli bir iş yükü haline gelmektedir. Yetkililer, hem sistematik bir analiz yapabilme hem de sahadaki plasiyerlerin işlerini hafifletebilmek için kaliteli bir saha satış programı kullanmaya yönelmektedir.

Sahada risk takibi yapmayı sağlayan saha satış programlarının sunduğu kaliteli raporlama olanakları sayesinde, risk yönetim sürecinin en önemli aşaması olan güncel raporlama aşamaları da güvenli bir şekilde tamamlanabilmektedir. Müşteri bazlı hazırlanan bu detaylı raporlar, tüm risk analizlerini çok daha doğru bir sonuca ulaştırmaktadır.

sahada risk takibi