Sahada Zaman Yönetimi Nasıl Yapılır?

Zaman yönetimi, bir işletmeyi başarıya götüren ve muhakkak dikkat edilmesi gereken bir faktördür. Çünkü saha satış personellerinin yaşadığı en büyük sorunlardan biri, sahada harcayacağı zamanı kontrol edememek ve ekstra işlerle yoğun bir zaman kaybı yaşamasıdır. Çünkü sahada geçirilen en kısa bir an bile, işletmenin satış rakamlarını ciddi oranda etkiler.

Sahada zaman yönetimi yapmanın önemi oldukça büyük olmasına karşın, birçok işletmenin bu konuda hâlâ başarılı bir yol haritası bulunmamaktadır. Üzerinde durulması gereken ipuçları ve birtakım püf noktalar sayesinde sahada zamanı yönetmek aslında oldukça basittir. Bu konuda işletmelerin işine yarayacak ve zamanı etkili bir şekilde yönetmelerine olanak tanıyacak olan önemli ipuçları ise şu şekildedir;

  • Sahada geçirilen vaktin çok daha verimli olabilmesi için sahada çıkma amacının net bir şekilde belirlenmesi ve bu amaç doğrultusunda bir plan yapılması gerekmektedir. Bu planın dışına çıkılmamasına özen gösterilmelidir.
  • Düzenli olarak yapılan planlar ve bu planlar doğrultusunda gerçekleştirilen tüm işlemler ile ilgili ayrıntılı raporlar oluşturulmalıdır. Bu raporlar ile birlikte bir sonraki planlamalar çok daha doğru bir şekilde analiz edilebilmektedir.
  • Plasiyerlerin müşterileri ziyaret edecekleri zamanların belirlenmesi gerekmektedir. Belirlenen bu zamanlar doğrultusunda ziyaretlerin ertelenmeden tamamlanmasına özen gösterilmelidir.
  • Sahada zaman yönetimi yaparken acele davranmak, işlerin çok daha karışmasına ve plasiyerin işini tamamlamasına engel olabilir. Bu nedenle plan yaparken tüm süreçlerde gerçekçi bir şekilde zamanlama yapılmalıdır.
  • Teknolojiden faydalanılmalıdır. Sahadayken dosyalar, kâğıtlar ve kalem her zaman işin çok daha uzun sürmesine neden olmaktadır. Bunun yerine teknoloji ile geliştirilmiş olan saha satış programı kullanmak zamandan oldukça büyük bir tasarruf yapılmasına olanak tanır.

Saha Satış Programı ile Hız Kazanın

Sahadaki işlemlerin çok daha hızlı, doğru ve güvenilir olması için saha satış programı kullanmak oldukça avantajlı bir seçenek olmaktadır. Bu programlarda konum bilgisi, ziyaret takibi, kampanya yönetimi, raporlama, risk takibi, e-fatura ve e-arşiv düzenleme gibi çok sayıda hizmet bulunmaktadır. Böylelikle hem sahadaki personel hem de merkez ofisteki yetkililer için zamanı yönetebilmek düşünüldüğünden çok daha kolay bir hâl almaktadır.

saha satış programı ile zaman